babka Hela číta Rodinoviny
Rodinoviny

Rodinoviny, videohovor či fotokniha? Nájdite si to pravé

Stará mama sa už piaty krát pýta, koľko má Eliška zúbkov a čo dobré ste minulý týždeň varili. Povedzme si na rovinu, po čase už na podobné otázky odpovedáte akosi automaticky. No práve tieto maličkosti z každodenného života starým rodičom chýbajú. Ako im teda efektívne a jednoducho ukázať, čím práve žijeme? 

 

Po polhodine neúspešných pokusov ste myšlienku na videohovor vzdali. 

V dnešnej dobe sú na sociálnych sieťach takmer všetci. Mladí, starší, ale aj seniori. Nie všetci starkí však internet zvládajú. Povedzme si úprimne, koľkým z vás už pristála súkromná správa na časovej osi. Používanie tohto spôsobu komunikácie má mnoho výhod – je to rýchle, mobil máme všetci stále so sebou a nemusíme sa veľmi snažiť. Post dáme do príbehu a kto chce, ten si nájde.

Rozmýšľali ste však niekedy, ako vnímajú tieto siete naši starí rodičia? Mnohí majú problémy so zrakom. Online technológie im tak môžu skutočne ubližovať. Ďalším dôvodom je pamäť. Ani my mladí si často nepamätáme, čo sme sa sociálnych sieťach čítali pred piatimi minútami. Čo potom seniori?

Veľa ľudí sa teraz snaží starým rodičom volať cez videohovor. Cez krízu sa Zoom stal bežnou súčasťou takmer každej domácnosti. Homeoffice, porady na diaľku, zdieľanie obrazovky...to všetko sú pre nás bežné veci. A tie chceme nanútiť aj starým rodičom, ktorí majú ťažkosti ovládať internet. Myslíme si, že je pre nich potešenie, vidieť nás naživo na obrazovke. V skutočnosti majú z toho viac stresu než úžitku. Boja sa, že nezvládnu poslať fotku či spustiť program ako treba.

 

Aj vy ste minulé Vianoce strávili 5 hodín nad výberom fotiek do fotoknihy, ktorá teraz zapadá prachom? 

Fotokniha je veľmi pekným darčekom pre seniora. Môže sa k nej vracať a prezerať si ju. No nemá ju bežne na stole, aby ju ukázal susedom, keď prídu na návštevu. Fotoknihy väčšinou darujeme príležitostne – zaplníme ich krásnymi fotkami z dovolenky, z oslavy či zo svadby. Odrážajú však náš bežný život?

Fotokniha nie je niečo, čo dávate starkým častejšie ako raz za rok. Neukáže im váš reálny život, bežné radosti či starosti. Práve začlenenie seniorov do našich bežných životov v dnešnej dobe chýba.  


Rodinoviny sú lepšie ako fotokniha či sociálne siete

 

Existuje riešenie, ktoré rešpektuje vaše vzájomné komunikačné zvyklosti a schopnosti?

Rodinoviny spájajú to najlepšie z existujúcich riešení. Mladí ľudia nahrávajú do aplikácie fotky, ktoré zachytávajú ich bežné momenty za daný mesiac – malé pokroky bábätka, výlet s priateľmi, ale aj učenie sa na skúšky či rozkvitnuté kvety v záhrade. Senior zas do schránky dostane každý mesiac jedinečné noviny, ktoré mu prezradia na prvý pohľad bežné momenty z vašich životov. 

Starí rodičia si môžu chytiť výtlačok priamo do rúk, a to sa im na Rodinovinách páči najviac. Ku každej fotke im môžete napísať aj venovanie. Oproti sociálnym sieťam sú osobnejšie, a na rozdiel od fotokníh ich posielate každý mesiac. Starí rodičia si Rodinoviny radi prezerajú pri káve so susedmi alebo si ich pripnú na chladničku. A pre vás to nie je žiadna záťaž navyše. Fotku pridáte do aplikácie presne za 30 sekúnd.

Rodinoviny sú vytlačené na kvalitnom papieri, ktorý vydrží aj opakované otáčanie listov. Farby pekne vyniknú a fotky aj text sú prispôsobené potrebám seniorov. Starší ľudia majú totiž pri bežnej tlači s malými obrázkami často veľký problém.

 

Už viac ako 100 seniorov sa teší zo svojho každomesačného výtlačku. Potešte aj vy svojich príbuzných a staňte sa členom komunity našich prispievateľov. Rodinoviny si predplatíte tu. Spoločne môžeme ukázať, že máme srdce! 

 


Komentáre