napady na prispevky do Rodinovin
pexels

7 nápadov čím naplniť Rodinoviny

Niektorí ľudia majú tony fotografií a prekypujú nápadmi, ako naplniť Rodinoviny. Pre iných je niekedy ťažké vytvoriť 28 skutočne zaujímavých príspevkov pre starých rodičov. Pre tých, ktorým chýba inšpirácia, sme si pripravili niekoľko nápadov, ako noviny vyšperkovať!

 

1. Pridajte logické či matematické hry

Veľmi veľa seniorov lúšti krížovky či hlavolamy, ktoré nájdu na zadnej strane takmer každého komerčného časopisu. Ak viete, že babka alebo dedko už dlho žiadny lúštiteľký magazín neodoberajú a majú radi tento druh hier, prečo im ich do časopisu nepriložiť! Okrem toho, že ich potešíte a na hodnú chvíľu zabavíte, pomôžete im trénovať šedé mozgové bunky

Aký typ hry vyberiete, ostáva na vás. Krížovky, osemsmerovky, sudoku, hlavolamy…. Môžete siahnuť po overených modeloch na internete (zadajte požadovaný typ hry do internetového vyhľadávača) alebo vytvoriť napríklad osemsmerovku s menami členov vašej rodiny. Fantázii sa v tomto smere žiadne medze nekladú. 

Nezabudnite brať ohľad na veľkosť písma, aby ste ich namiesto potešenia nefrustrovali, že na hlavolam dobre nevidia. 

 

2. Vtipy alebo výroky slávnych

Za mladi vám starí rodičia rozprávali more vtipov, z ktorých sa aj po rokoch dokážete zasmiať? Čo tak to osviežiť im repertoár a priliať im trochu modernej vtipnej kaše. Skúste si spomenúť akým vtipom holdujú a rozveseľte ich.

Sú skôr intelektuálne než humoristicky založení? Inšpirujte ich výrokmi slávnych osobností, ktoré majú radi alebo im predstavte nových influencerov dnešnej doby a ich názory. Otvoríte tak studnicu nekonečných diskusií o terajších a vtedajších pomeroch a pri najbližšom telefonáte či návšteve tak budete konečne rozprávať aj o inom ako iba o počasí a o tom, čo kto varil.

stara mama a vnucka pecu kolac

3. Recepty

Keď sme už teda pri tom varení... Máte jedinečnú možnosť nežne informovať babku, že ten jablkový koláč, ktorý pečie zakaždým, keď prídete na návštevu, sa vám už akosi zunoval a nechutí tak ako kedysi. Každá starká sa poteší novému receptu, či už je to lahodný francúzsky ratatouille alebo nový rýchly tvarohový koláč (ktorý by ste ocenili pri najbližšej návšteve viac ako ten “obľúbený” jablkový). 

 

4. A bit of English

...alebo iného jazyka. Keďže v mnohých rodinách teraz po novom nájdete aj “cudzojazyčného” člena, ktorý sa s dedkovcami nedokáže porozprávať. Väčšinou si ho niektorá sesternica doniesla z dovolenky či stáže. Pokiaľ v rodine zakotvil natrvalo, možno bude vhodné naučiť starkých pár užitočných slov či fráz v cudzom jazyku. Spokojne sa inšpirujte učebnicami cudzieho jazyka, čo nájdete u svojich školopovinných detí. Koniec koncov, ani vám nezaškodí oprášiť si zabudnuté slovíčka. 

 

5. Nájdi 5 rozdielov

Zabavte sa pri vytváraní fotiek na maximum a pomôžte starkým precvičiť si pozornosť a zrak. Urobte sériu dvoch takmer identických fotografií a nechajte starých rodičov hľadať rozdiely. Môžete vymeniť telefón za televízny ovládač, presunúť kvet alebo si prezliecť tričko. Pri fotografovaní je dobré vopred si premyslieť, čo chcete zmeniť, aby ste sa hýbali čo najmenej. Odporúčame tiež použiť statív alebo aspoň s fotoaparátom nehýbať, aby sa zachovala rovnaká perspektíva. Nezabudnite starkým povedať, koľko rozdielov majú nájsť. Zavolajte im a zistite, či ich našli všetky! 

dieta kresli obrazok pre babicku

6. Obrázky od vnúčat

Ak máte doma detičky, čo radi a veľa kreslia, o nápady je postarané. Vyfotografujte výtvory, ktoré doniesli zo školy či škôlky. Ak ich potrebujete doma na pol hodinky zabaviť, dajte im nakresliť špeciálny obrázok pre babku a dedka. A ak je malý Picasso skutočne tvorivý, prečo výkresy starým rodičom rovno neposlať? Oni sa potešia a vám navyše možno konečne prestane pod ťarchou obrazov padať nástenka.

 

7. Básničky

K narodeninám, meninám alebo pri príležitosti nejakého pekného sviatku (hlavne nezabudnite na deň matiek 9. mája) môžete starým rodičom vytvoriť krátku básničku. Povedzte im pekným veršíkom, čo si na nich vážite, prečo ich máte radi a za čo ste im vďační. Takéto vyznanie na papieri ocenia viac, ako by ste si dokázali predstaviť. Ostane im už iba dilema, či si ju vystavia na chladničku alebo ich bude potajme hriať v zásuvke nočného stolíka. Nápady na hry:

https://www.procare.sk/trening-pamati-pre-seniorov/

 


Komentáre