Chcete aby fotky v Rodinovinách vyzerali ako od profesionála? Tak čítajte.
Miriam Jenčová

7 tipov na fotky ako od profesionálneho fotografa

Miriam Jenčová je svadobná a rodinná fotografka, ktorá sa zaujíma o žurnalistiku. Príbehy však radšej „píše“ fotografiou. Pri príležitosti medzinárodného dňa fotografie nám Miriam dala zopár jednoduchých trikov, aby fotky v Rodinovinách vyzerali ako od profesionála. Ak si na takýto profi výkon netrúfate, Miriam vás a vašu rodinku rada odfotí. Pozrite sa na tie jej krásne fotky a hneď si rezervujte termín.

 

Vytvoriť z fotky umelecké dielo nie je jednoduché. Aké sú základy fotky, ktoré by mal poznať každý?

Áno, máš pravdu, je to umenie, keď fotka nie je iba nositeľom informácie, ale má aj nejakú hlbšiu výpovednú hodnotu. Základy fotky, ak sa bavíme z tej technickej stránky, sú tri. Clona, čas uzávierky a ISO. Fotka vzniká nastavením tohto expozičného trojuholníka. No mnoho ľudí tomu nerozumie a preto existuje aj auto mód, ktorý tieto hodnoty nastaví za nás. Ja ako fotograf ho nepoužívam, ale bežnému užívateľovi môže stačiť. 

Aké chyby robia ľudia pri fotení najčastejšie?

Najčastejšími chybami, s ktorými sa ja stretávam, sú fotografie zaznamenané alebo odrezané tak, že nesprávne zasahujú do častí tela foteného subjektu. Napríklad fotograf “odreže” osobe nohu presne v kolene. 

Keď chcem niekomu spraviť peknú portrétovú fotku, ako na to?

Na to má každý svoj vlastný názor. V umení sa nedá presne povedať, čo je pekné a čo nie. Tak je to aj pri fotografii. Pre mňa je najdôležitejšie, aby portrét zachytával osobu takú, aká naozaj je a zároveň, aby zachytával jej špecifickú emóciu. Vtedy fotografia vyniká a zanecháva v človeku akúsi stopu. 

fotografka miriam jencova radi ako urobit profesionalne fotky

Čo treba dodržať, ak fotím viac ľudí naraz?

Dôležité je, aby ľudia stáli v rovine, aby tak mohli byť všetci na fotke ostrí. Samozrejme, nemôžeme umiestniť nižších ľudí dozadu a vyšších úplne dopredu. 

V dnešnej dobe má mnoho ľudí veľmi výkonné fotoaparáty na telefónoch. Oplatí sa bežným ľuďom investovať do fotoaparátov?

Keďže som fotograf neodpoviem inak ako tak, že určite je vhodne kúpiť si fotoaparát. Áno, smartfóny tejto doby ponúkajú veľké možnosti aj čo sa fotografie týka, ale stále sa to nevyrovná dobrému fotoaparátu. Samozrejme, ak niekto chce fotiť len príležitostne, len nejaké rodinne momentky, vystačí mu na to smartfón vyššej rady. Ide o to, čo s danými fotografiami plánuje človek urobiť. Podľa toho si vyberie, či mu stačí mobil, alebo potrebuje aj fotoaparát.

V dnešnej digitálnej dobe množstvo fotografií končí len na internete. Prečo si dať vyvolať fotky?

Som rada za túto otázku. Vyvolať fotky to je niečo, čo ja veľmi obľubujem. Je úplne iné držať v ruke fotografiu, ako si len preklikať jpg v mobile alebo na počítači. Príde mi to ako keď niekto namaľuje obraz a nezavesí si ho na stenu, ale len si ho odfotí a uschová fotku v mobile. Preto ja mojim klientom takmer vždy dávam aj pár tlačených fotografii z nášho fotenia. 

Starší ľudia už často nevidia tak dobre, ako mladšie ročníky. Ako fotiť tak, aby bola výsledná fotografia príjemná na pohľad aj pre seniora?

V tom prípade je dôležité, aby sme nefotili len z diaľky, ale aby dominantnými na fotografiách boli ľudia, resp. moment, ktorý chceme našim starkým ukázať. Teda minimalistická fotografia určite nie je vhodná. 


Komentáre